Mida kujutab endast Skandinaavia disain?

Eestis elades oleme kõik kuulnud Skandinaavia disainist, mis näib olevat siinmail lausa vältimatu osa igapäevases elus. Põhjamaine disain on muutunud omamoodi trendiküsimuseks ning seda terminit kasutatakse vahel niivõrd kergekäeliselt, et on raske mõista, mida Skandinaavia disain endast tegelikult üldse kujutab.

Põhjamaine disain on tegelikult eksisteerinud juba kümneid aastaid, seda eriti Põhja-Euroopas, kuid viimase kümnendi jooksul on selle disainivoolu populaarsus hüppeliselt kasvanud. Selle põhjuseks võib suuresti olla šikk minimalistlik olemus, mis domineerib hetkel nii sisustuses kui ka moevoolus üleüldiselt.

Skandinaavia disaini rakendamine enda kodu sisustuses võib vahel olla üsna keeruline, kuna lihtsalt mahedad toonid ja minimalism ei ole veel piisav selleks, et õiget niši tabada. Seepärast selgitame alljärgnevalt, mida tuleks järgida selleks, et ka oma kodus luua õige Põhjamaise disaini hõng.

Vali neutraalsed ja heledad toonid

Iga disainisuuna üks kõige olulisemaid osasid on värvigamma ning sama kehtib ka Skandinaavia disaini puhul. Seda disainisuunda võrreldakse tihti modernse sajandikeskse disainiga, millest on ka mõnes mõttes pisut vihjeid võetud Skandinaavia disainis, kuid kui sajandikeskne disain keerles tumedate toonide ümber, siis Skandinaavia disainis on põhiline rõhk erksatel ja õhulistel värvidel.

Selleks, et tabada ka oma kodus ehtne Skandinaavia hõng, vali pastelsed toonid ning eelista eelkõige neutraalseid värve. Kui soovid lisada pisut värve juurde, jää pigem pastelsete siniste ja roosade juurde, mis täiendavad neutraalseid värve.

Selgejooneline mööbel

Kui rääkida Põhjamaisest disainist, siis tuleb kindlasti paljudele meelde mööbel, mis on üsna teistlaadi olemusega. Kui mõtled näiteks Ikea või Jyski toodetele, siis mõistad täpselt, mida mõeldakse Skandinaavia disaini all.

Skandinaavia disainis mööblil on väga lihtne selgejooneline kuju – ei midagi edvistavat, vaid pigem sirged nurgad ning selged jooned. Suur rõhk on ka kvaliteedil – eelistatakse eelkõige naturaalseid materjale, käsitöötooteid ja kvaliteetset tootmisprotsessi.

Oluline osa on ka sellel, kuidas mööbel on paigutatud. Skandinaavia disaini puhul on mööbel toa keskne osa – elutoa keskel on mõnus istumisala, söögitoas on aga näiteks toa keskel suur söögilaud.

Mugavus on võti

Kuigi pealtnäha on Skandinaavia disain minimalistlik, eristab seda disainivoolu üks omapära: kõik peab olema õdus ja mugav. Seetõttu kasutatakse Põhjamaises stiilis kodudes ka palju patju, vaipu ja muud taolist, mis lisavad õrna mugavuse kogu ruumile.

Selleks, et kanda sama põhimõte oma koju, võid kasutada pehmeid tekstiile mööblil või kasutada taimi, mis tooksid tuppa pisut rohelust.

Vähem on rohkem

Nagu minimalismi puhul tavaks, siis kehtib ka siinkohal põhimõte: vähem on rohkem. Põhjamaise disaini puhul on oluline, et iga ruum täidaks seda konkreetset funktsiooni, mitte ei oleks lihtsalt täis pilla-palla olevat nodi, mis ei kuulu toa funktsiooni juurde. Näiteks söögitoas peaksid olema vaid esemed, mis on mõeldud söömise jaoks – taolises toas pole kohta näiteks telekale.

Selleks, et tõhusalt sama mõtet oma kodus jälgida, alusta täiesti tühjast ruumist ning hakka tasapisi tuppa asju lisama. Niiviisi saad hõlpsasti eemaldada mittevajalikud objektid ning tulemuseks on selgejooneline ruum.

Põhjamaine disain on eestlaste kodudes juba saanud armsaks, eriti, kuna Eestis on mitmeid suurepäraseid disainereid ja käsitöölisi, kes edendavad Skandinaavia disaini. Kui tahad ka oma koju tuua pisut karget põhjamaist ilu, pea silmas neid peamiseid jooni, mille põhjal tunned Skandinaavia disaini ära.

Lisa kommentaar