Olulised Skandinaavia disainerid, keda peaksid teadma

Alates sellest ajast, kui IKEA vallutas inimeste südamed, on Skandinaavia disain leidnud koha paljudes kodudes. Põhjamaine disain on eestlastele alati olnud lähedal, kuid viimastel aastatel on see disainisuund leidnud veelgi tugevama populaarsuse.

Skandinaavia disain on eriti hästi tuntav mööblis – kasutatakse selgejoonelisi struktuure, minimalistlikke kujusid ja looduslikke tekstiile. Just selliste omaduste poolest eristuvad ka need alljärgnevad disainerid, kelle disainid on toonud tõeliseid uuendusi maailma.

Kaare Klint

See legendaarne Taani disainer on mõnes mõttes Taani mööblidisaini isa. Juba väga varajases nooruses disainimaailma astunud mees disainis oma esimese mööblitüki juba kahekümnendates eluaastates ning inspireeris oma pika karjääri jooksul kümneid teisi Taani disainereid.

Josef Frank

See Austriast pärit arhitekt ei ole tuntud mitte arhitektuuri, vaid hoopis oma kangadisaini poolest. Mees disainis kangaid eelkõige Rootsi ettevõttel Svenkst Tenn ning tänase päevani on tema kangad leitavad paljudes moodsates kodudes ja hotellides. Kangad, tekstiilid ja tapeedid – need on Josef Franki kõige olulisemad suunad, mis mõjutavad ka moodsat Skandinaavia disaini.

Arne Jacobsen

20. sajandi esimeses pooles tegutsenud Taani arhitekt on suuresti üks kõige mõjukamaid Skandinaavia moodsaid disainereid, kes on mõnes mõttes Skandinaavia mööblidisaini teerajaja. Tema 1952. aastal loodud nö sipelgatool on levinud pea üle kogu maailma – seda on müüdud miljoneid eksemplare ning tänase päevani leiab neid toole pea igalt poolt. Ka tema teisi disaine replikeeritakse tänini ja paljud moodsad hotellid ning muud asutused kasutavad just Jacobseni disainiga toole.

Greta Grossman

Rootsist pärit Greta Grossman on tuntud eelkõige oma minimalistlike põrandalampide poolest, mis eristuvad oma „ritsikalaadse“ välimuse poolest, seistes kolmel jalal. Tänu sellistele minimalistlikele disainidele on Grossman mõjutanud kümneid tänapäevaseid noori disainereid.

Hans Wegner

Mõjukas Taani disainer Hans Wegner on lausa kultuslik oma valdkonnas, olles tuntud ikooniliste toolide poolest. Mees disainis oma karjääri vältel üle 500 tooli, millest sajad on tänase päevani masstoodangus ning leitavad pea igas kodus. Kui rääkida Skandinaavia mööblist ja toolidest, siis on Wegner üks disainereid, kelle looming pakub koheselt inspiratsiooni.

Jens Risom

Jens Risom alustas samuti oma disainiteekonda üsna noorelt ning disainis juba varajastes kahekümnendates mööblit Kaare Klinti tarbeks. Tema Risom-tooli toodab tänase päevani Knoll ning see on mõnes mõttes lausa Skandinaavia esteetika tipp – seda tooli teab igaüks!

Philip Arctander

Viimane selles nimekirjas, kuid sugugi mitte kuidagi halvem, on Taani arhitekt Philip Arctander, kelle ikooniline merekarbitool on tänapäevaste oksjonite ja antiigipoodide kõige soovitum objekt, makstes kümneid tuhandeid eurosid!

Need disainerid on vaid mõned üksikud näited sellest, kui võimekad on tegelikult Skandinaavia disainerid ning kuivõrd palju muutuseid on nad toonud maailma. Kui lähed järgmine kord mööblipoodi, võid olla kindel, et leiad nende disainerite mõjutusi, kui otsid Skandinaavia disaini!

Lisa kommentaar